НАЧАЛО Регулации

Европа призовава за по-строг контрол на крипто компаниите извън ЕС

30.01.2024 13:30 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Европа призовава за по-строг контрол на крипто компаниите извън ЕС

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) наскоро определи строги оперативни насоки за крипто компаниите извън Европейския съюз (ЕС).

Вследствие на това тези дружества са изправени пред сериозни ограничения при прякото обслужване на клиенти в ЕС, което бележи значително развитие в регулирането на криптовалутите. Основната цел е да се ограничат нелоялните конкурентни практики и да се осигурят равнопоставени условия за базираните в ЕС доставчици на услуги за крипто активи.

Строги изисквания за крипто компаниите извън ЕС

ESMA изчерпателно изясни, че крипто дружествата извън съюза могат да работят с клиенти от ЕС само при силно ограничителни условия. В основата на тази директива стои принципът на “обратното набиране на клиенти“. Това означава, че компания извън ЕС може да обслужва клиент от ЕС само ако последният инициира услугата.

Въпреки това от ESMA подчертават, че тази разпоредба е изключително тясна и следва да бъде по-скоро изключение, отколкото норма. Освен това ESMA и националните регулатори обещават да предприемат решителни мерки за защита на инвеститорите от ЕС и на отговарящите на изискванията субекти от неоправдано навлизане на компании от държави извън ЕС, които не спазват MiCA стандартите.

Ограничения на маркетинга и продължаващо спазване на изискванията

Насоките на ESMA изрично забраняват на дружествата от държави извън ЕС да набират клиенти в рамките на ЕС. Това включва всякаква форма на маркетингови дейности, насочени към привличане на клиенти от съюза.

Освен това, дори ако компания извън ЕС отговаря на условията за освобождаване от “обратното набиране на клиенти”, тя не може да се възползва от това, за да предлага последващи услуги, освен ако те не са пряко свързани с първоначалната сделка. Тази строга позиция гарантира, че компаниите извън ЕС не могат да използват първоначалните ангажименти като задна врата за по-широк достъп до пазара в съюза.

Освен тези ограничения европейският орган се фокусира и върху изясняването на класификацията на криптоактивите. Във втори набор от насоки се очертават критериите за разглеждане на даден криптоактив като “финансов инструмент“. Тази класификация подлага актива на правилата на MiFID, подобно на традиционните акции или облигации.

Следователно тя води до по-строг контрол и спазване на регулаторните изисквания, като привежда криптоактивите в по-тясно съответствие с установените норми на финансовия пазар.

Предложенията са отворени за обществено обсъждане до края на април, а окончателните насоки се очакват до края на 2024 г. Този консултативен подход отразява ангажимента на ESMA за прозрачност и ангажираност на заинтересованите страни при оформянето на стабилна регулаторна рамка, която е адаптивна към динамиката на крипто пазара.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

ЕС обмисля да включи криптовалути в своите фондове на стойност близо $13 трилиона

Европейският съюз е на прага на значителна финансова трансформация, тъй като обмисля включването на крипто активи в своята рамка за инвестиционните фондове на стойност $12.88 трилиона, известна като Предприятия за колективно инвестиране в прехвърляеми ценни книжа (UCITS).

09.05.2024 18:00 2 мин. четене

Камарата на представителите на САЩ гласува против крипто политиката на SEC

В сряда Камарата на представителите на САЩ гласува резолюция, с която отхвърли насоките на Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) за отчитане на криптовалути, известни като “Счетоводен бюлетин № 121” (SAB 121).

09.05.2024 13:45 2 мин. четене

Новата стабилна монета на Ripple е ценна книга според SEC

Kомисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) характеризира предложената от Ripple стабилна монета като „нерегистриран криптоактив“, като твърди, че служи като доказателство за потенциала на компанията да продължи нерегламентирани дейности без постоянна забрана.

09.05.2024 6:00 1 мин. четене

Кръстоносният поход на SEC срещу криптовалутите ще се отрази зле на Етериум

Джоузеф Лубин, съосновател на Етериум, изразява загриженост относно регулаторната позиция на Комисията за ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC), заявявайки, че настоящият им подход към криптовалутите ще окаже значително влияние върху бъдещето на индустрията.

08.05.2024 17:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.